sobota, 29 listopada 2008

Ciągniki rolnicze-wzmocnienie mocy.

Nie wszystkie ciągniki rolnicze posiadają układ wzmocnienia momentu obrotowego, potocznie nazywany wzmacniaczem mocy. Urządzenie, którego działanie nieocenione jest przy orce gruntów o różnej zwięzłości.
Modele Ursusów od 902 do 1614 posiadają już tego typu urządzenia.
Zasada działania wzmacniacza mocy, to sterowana hydraulicznie przy pomocy sprzęgła i hamulca taśmowego przekładnia tzw. potocznie satelity, czyli przekładnia planetarna.
Przekładnia składa się m.in. z satelit, koła koronowego oraz koła słonecznego.
Ciągniki rolnicze bez wzmacniacza mocy zwłaszcza w terenie pagórkowatym jak i wcześniej wspomnianym gruncie o różnej zwięzłości, powoduje konieczność częstszej redukcji biegów co obciąża w znacznym stopniu jednostki napędowe. Wynika to z konieczności wciskania sprzęgła co w takich warunkach zatrzymuje ciągnik i wymusza ponowne ruszenie z zagłębionym agregatem uprawowym w glebie.
Ciągniki rolnicze ze wzmacniaczem mocy pracujące w trudnym terenie, nie zatrzymują się podczas redukcji biegu, a sam wzmacniacz pozwala obniżyć prędkość na dowolnym biegu, przez co zwiększamy moc poprzez zwiększenie momentu obrotowego. Cały układ zasilany jest olejem z pompy hydraulicznej, która jednocześnie zasila sprzęgło WOM oraz przedni napęd.

1 komentarz:

Jarosław Rzadki pisze...

Od kilku lat jestem rolnikiem i muszę przyznać się, że nie wiedziałem iż tak wiele w rolnictwie zależy od samych maszyn rolniczych. Jednak gdyby nie one to niestety ale dużo włąsnymi rękoma byśmy nie zdziałali w polu. Jednak maszyny również jak i samochód potrafią się popsuć więc może powstać krótki postój. Bardzo podobają mi się przyczepki które już mają wstawiane tylne lampy led, gdyż wiem z doświadczenia jak bardzo dobrze one emitują światło.